Monster Abra A5 V15.2 macOS Mojave Kurulumu

Nedir Bu Hackintosh?

Hackintosh, macOS işletim sisteminin, Apple Mac cihazları hariç x86 mimarili bilgisayarlara kurulumu işlemidir. Bu işlem, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş özel bootloaderlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bunlardan en bilineni Clover Bootloader‘dır. Bir de daha yeni sayılabilecek bir zamanda OpenCore Bootlader ortaya çıktı.

Hackintosh Denemeleri

İlk macOS kurmaya çalıştığım zamanlarda ben de herkes gibi Clover kullanıyordum. Ancak Clover kullanırken macOS güncellemeleri bir sorun olmaktaydı. Her güncellemeden sonra baştan EFI oluşturmak vs. gibi işlerle uğraşıyordum. Yakın zamanda Monster Laptop almamla birlikte bu cihaza macOS kurma çalışmalarına başladım. Clover ile kurulum yapmayı bildiğim için hemen kurdum ve bazı sorunlarla karşılaştım. Ancak touchpad sıkıntıları ve nadiren de olsa kernel panic hatalarıyla karşı karşıya kaldım.

Çalışmalarıma bir süre ara verdikten sonra Monster laptoplar için kullanılabilecek bir OpenCore EFI dosyası buldum. Bu EFI yardımıyla kurulum yaptım ve tüm sorunlarım çözüldü. Ayrıca yine aynı geliştiricinin yayınladığı bir program yardımıyla klavye ışıklandırması ve normalde macOS ile çalışmayan Intel WiFi kartı bile çalıştı. Şimdi nasıl kurulum yapıldığını anlatayım.

Hackintosh Kurulumu

  1. İlk önce kurmak istediğimiz Mojave sürümünün image dosyasını linkten indirelim ve en az 16 GB’lık bir flash diske TransMac aracılığıyla yazdıralım.
  2. Eğer Windows yanına kurulum yapılacaksa Paragon Hard Disk Manager yardımıyla disk üzerinde boş alan açıp HFS formatında biçimlendirelim.
  3. Monster Laptoplar için hazırlanan EFI dosyasını linkten indirerek flash diskteki EFI klasörünün içindeki dosyaları, indirdiğimiz dosyalar ile değiştirelim.
  4. Daha sonra sistemi flash diskten boot edip ayarladığımız diski seçerek kurulumu tamamlayalım.
  5. Kurulum yaptıktan sonra bilgisayardaki EFI bölüntüsündeki Windows boot dosyalarının yanına flash diskteki EFI dosyalarını kopyalayıp yeniden başlatalım ve macOS kurulumumuz tamamlandı. Artık flash disk olmadan sistemi boot edebiliriz.
  6. Son olarak klavye aydınlatması ve Intel WiFi kexti için linkteki uygulamayı indirip kuralım. Artık klavye ışığını da kontrol edebiliyoruz. Tam anlamıyla çalışan bir macOS sistemi elde ettik.

Bu adımları izleyerek siz de 8. ve 9. Nesil Intel işlemcili Monster laptopınıza macOS kurulumu yapabilirsiniz.

Sistem Özellikleri

Laptop Modeli : Monster Abra A5 v15.2
Anakart : Intel HM370 Chipset
İşlemci: Intel Core i7-9750H
Ekran Kartı : GTX 1650 4GB (devre dışı) & Intel UHD 630 (2048 MB VRAM gözükecek)
Wi-Fi & Bluetooth : Intel AC 9560
RAM : 32 GB DDR4 2666 MHz
Disk : Samsung 850 Evo 250 GB Sata SSD


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir